Награда “Рамонда сербика” српском писцу Зорану Живковићу

Српски и светски писац, есејиста, преводилац, издавач, уредник, сценариста и професор др Зоран Живковић лауреат награде Рамонда сербика за 2023. годину.


Награда Рамонда сербика за вишегодишње стваралаштво којe је оставило посебан печат у историји савремене књижевности додељује се српском писцу Зорану Живковићу. 

Ове године награда се додељује по 28. пут.

Свечаност поводом уручења награде биће уприличена у живописним пределима Сићевачке клисуре на отварању 32. међународне Књижевне колоније Сићево, која се одржава од 12. до 17. септембра 2023. године под покровитељством Града Ниша и Министарства културе Републике Србије, а у организацији Нишког културног центра.

Програмски савет колоније именовао је трочлани жири за доделу награде Рамонда сербика у којем су поред Горана Петровића, прошлогодишњег лауреата и Дејан Стојиљковић и проф. др Дејан Милутиновић.

„Једногласном одлуком жирија Књижевне колоније Сићево, награда „Рамонда сербика“ за 2023. годину за целокупно књижевно-научно стваралаштво и допринос српској култури додељује се писцу, есејисти, преводиоцу, издавачу, уреднику, сценаристи, професору др Зорану Живковићу.

__________


__________

Бавећи се (научном) фантастиком, Живковић остварује монументални опус, чија се свеобухватност огледа како у литератури (књижевно стваралаштво, истраживачки и уреднички рад, превођење), тако и у другим медијима (филм и телевизија). Зоран Живковић је поставио не само темеље СФ-а у српској култури, већ и створио дела која данас спадају у класике овог жанра светске књижевности. О томе најбоље говори чињеница да је објављено 117 страних издања његових књига, на двадесет језика, што га сврстава у категорију наших најпревођенијих живих писаца.“

Наводи између осталог Жири у Образложењу.

Међународна Књижевна колонија Сићево је најстарија таква књижевна манифестацијa у овом делу Европе. Њен оснивач је др Михајло Игњатовић, нишки писац и књижевни преводилац, а утемељивачи Културно просветна заједница и Друштво књижевника и књижевних преводилаца Ниша.

Подсећамо, чланови Програмског савета колоније су Владимир Пиштало, директор Народне библиотеке Србије, Звонко Карановић, песник, писац и приповедач, Горан Станковић, песник и есејиста, Марко Крстић, директор Етнографског музеја у Београду, Гордана Митић Живковић, дугогодишњи уредник Студентског културног центра у Нишу, Милена Мишић Филоповић, уредник књижевног програма Нишког културног центра и др Томислав Костић, председник Скупштине општине Нишка Бања. 

Књижевна колонија се од 1991. одржава сваке године половином септембра у Сићеву надомак Ниша у градској општини Нишка Бања.

Популарни постови са овог блога

Горан Петровић: Изван хербаријума и ботаничких вртова

ТРИДЕСЕТ ПРВА КЊИЖЕВНА КОЛОНИЈА СИЋЕВО

Српски академик Горан Петровић лауреат награде „Рамонда сербика“